Чому, Питаю Життя Зникає Без Сонця Фарб? (Katarina)

 

1sm  

2sm  

2sm

Зараз почався чорно-білий період у природі. Тому ми вирішили трішки поностальгувати за яскравими весняними, літніми та осінніми барвами і розповісти про природні барвники.

 

Антоціани

 

3

Ви не замислювались, чому квіти, рослини та їхні плоди мають яскраве забарвлення? Причина проста – всі вони містять природні пігменти, серед яких не останнє місце займають сполуки-барвники антоціани. Вперше назву "антоціан" використав у 1835 р. німецький фармацевт Людвіг Кламор Маркварт у своєму трактаті «Кольори квітів», який назвав «антоціаном» хімічну сполуку, яка надає квітам синього кольору. У 1845 р. Маркварт заснував у Бонні Marquart's Lager Chemischer Utensilien – фабрику з виробництва чистих хімікатів та фармацевтичних препаратів. До речі, сьогодні виробництво у Бонні є частиною промислового гіганту – компанії Evonik Industries, що робить останню одним із найстаріших виробників хімічних реактивів у Німеччині. Дослідника зацікавила причина забарвлення волошок; в результаті копіткої роботи ним був виділений синій рослинний пігмент, який і отримав таку назву. Зараз ми знаємо, що знаходяться антоціани у рослинах, які мають червоне, фіолетове чи синє забарвлення вегетативних (листя, стебел, коріння) і генеративних (пилок, квіти, плоди) органів.

Взагалі-то перші досліди з вивчення антоціанових сполук та їхньої хімічної природи провів відомий англійський хімік Роберт Бойль. Ще в 1664 р. він виявив, що під дією кислот синій колір пелюсток волошки змінюється на червоний, під дією ж лугу пелюстки зеленіють. У 1913–1915 рр. німецький біохімік Ріхард Вільштеттер та його швейцарський колега Артур Штоль опублікували серію робіт, присвячених антоціанам. З квіток різних рослин вони виділили індивідуальні пігменти та описали їхню хімічну будову. Виявилося, що антоціани у клітинах знаходяться переважно у вигляді глікозидів. Їхні аглікони (базові молекули-попередники), які отримали назву антоціанідинів, переважно пов’язані з цукрами – глюкозою, галактозою, рамнозою. «За дослідження барвників рослинного світу, особливо хлорофілу» у 1915 р. Ріхард Вільштеттер був удостоєний Нобелівської премії з хімії.

 

 6

 

Антоціани (також антоціаніни; від грец. ἄνθος – квітка і грец. κυανός – синій, блакитний) – забарвлені рослинні глікозиди, що містять як аглікон антоціанідини — заміщені 2-фенілхромени, що відносяться до флавоноїдів. Відомо більше 500 індивідуальних антоціанових сполук і їх кількість постійно збільшується. Усі вони мають С15-вуглецевий скелет – два бензольні кільця А і В, з’єднані С3-фрагментом, який з атомом кисню утворює γ-піронове кільце. При цьому від інших флавоноїдних сполук антоціани відрізняються наявністю позитивного заряду та подвійного зв'язку в С-кільці.

 

Далі буде........

 Пилипенко Олексій Іванович


Embl

1sm  

 

2sm

 

Саме хіміки дійсно розуміють світ

Лайнус Полінг,

дворазовий лауреат Нобелівської премії

Embl

Embl

Сертифікат про акредитацію ОП бакалаври

Сертифікат про акредитацію ОП магістри

На сайті 44 гостя та 0 користувачів