Streichholz

Впровадження нової розробки у промисловість викликало появу неочікуваної проблеми. Виявилось, що ті, хто займався виробництвом нових фосфорних сірників, страждали від фосіозу щелепи та інших захворювань кісток. Крім того, в одній коробці тогочасних сірників було настільки багато білого фосфору, що його вистачало для того, щоб убити людину. У зв’язку з цим, невдовзі сірники стали одним із інструментів для самогубців; стали частими випадки смерті та самогубства від поїдання головок сірників. Вперше звіт про фосфорний некроз був зроблений у 1845 році Лорінсером у Відні; нью-йоркським хірургом теж була опублікована брошура з нотатками про дев'ять відомих випадків отруєння фосфорними сірниками.

 

7sm

                                                                                

 

 

 

9sm

 Білий та червоний фосфор

 

Умови праці жінок-робітниць на фабриках сірникової компанії Bryant & May були настільки важкими, що призвели до страйку лондонських сірникових робітниць 1888 року. Причиною страйку стали масові серйозні ускладнення здоров'я внаслідок роботи з білим фосфором, зокрема фосфорний некроз щелепи, який викликала надлишкова кількість фосфору в організмі. 23 червня 1888 року громадський діяч Енні Безант опублікувала статтю про цю проблему в своїй щотижневій газеті The Link. Був створений страйковий фонд і деякі газети почали збирали пожертви від читачів. Також пожертви збирали жінки та дівчата, а члени Фабіанського товариства, включаючи Джорджа Бернарда Шоу, Сіднея Вебба та Грема Уолласа, брали участь у розподілі зібраних грошей. Страйк та негативна реклама привели до внесення змін у трудове законодавство для обмеження наслідків для здоров'я від вдихання білого фосфору.

 

 

 

7sm

                                                                                

 9sm

 Страйк лондонських сірникових робітниць 1888 року (ліворуч) та

звіт про небезпечність використання білого фосфору

 

 

Були зроблені спроби зменшити шкідливий вплив на робітників шляхом запровадження перевірок виробництва. У 1850 році Антон Шреттер фон Крістеллі виявив, що під час нагрівання білого фосфору за 250 °C у інертній атмосфері він перетворюється на червону алотропну модифікацію, яка не загоряється за контакту з повітрям та не є отруйною. Було висловлено припущення, що це може стати відповідною заміною у виробництві сірників, хоча це приведе до його здорожчання.

 Anton Schroetter von Kristelli

 Антон Шреттер фон Крістеллі

 

Іншим варіантом стало використання у виробництві фосфору сесквісульфіду P4S3. Два французьких хіміка, Анрі Савен і Еміль Давид Каен, у 1898 році довели, що додавання P4S3 дає можливість отримати неотруйні сірники, які можна запалювати об будь-яку поверхню, а їх головки втратять вибухонебезпечність.

 

Phosphorus sesquisulfide 

Фосфор сесквісульфід P4S3

 

Британська компанія Albright and Wilson була першою компанією, яка почала комерційний випуск сірників за новою технологією. Компанія розробила безпечний спосіб промислового виробництва червоного фосфору у 1899 році і почала продавати його виробникам сірників. Однак білий фосфор продовжував використовуватися і серйозні наслідки його дії врешті-решт змусили деякі країни заборонити його використання. У 1872 році він був заборонений у Фінляндії, у 1874 – Данії, у 1897 – Франції, 1898 – Швейцарії, 1901 – Нідерландах. Нарешті, Бернська конвенція (Швейцарія), датована вереснем 1906 року, заборонила використання білого фосфору у сірниковій промисловості. Вона вимагала від кожної країни ухвалення закону, який би забороняв використання білого фосфору в сірниках. У 1908 році Великобританія ухвалила закон, що забороняв його використання після 31 грудня 1910 року. Сполучені Штати не ухвалили закон, але натомість у 1913 році запровадили «штрафний податок» на сірники на основі білого фосфору. Він був настільки високим, що його виробництво стало фінансово невигідним. У 1914 році заборона була введена у Канаді, 1919 році – у Індії та Японії, 1925 році – Китаї.

У 1901 році Олбрайт і Вілсон почали виробляти сесквісульфід фосфору на своєму заводі на Ніагарському водоспаді, штат Нью-Йорк, для ринку США, але американські виробники продовжували використовувати сірники з білим фосфором. Завод на Ніагарському водоспаді виробляв їх до 1910 року, коли Конгрес США заборонив постачання сірників з білим фосфором у міждержавну торгівлю.

 

 Олексій ПИЛИПЕНКО

 


Embl

1sm  

 

2sm

 

Саме хіміки дійсно розуміють світ

Лайнус Полінг,

дворазовий лауреат Нобелівської премії

Embl

Embl

Сертифікат про акредитацію ОП бакалаври

Сертифікат про акредитацію ОП магістри

На сайті 151 гість та 0 користувачів