Про те, як метали можуть виганяти один одного зі сполук або про металотермію

 

Досліджуючи витіснення одних металів іншими, Микола Миколайович Бекетов виявив, що, на відміну від реакцій у водних розчинах, для твердих речовин витіснення порівняно легко іноді відбувається і у зворотному порядку. Так, він з’ясував, що алюміній (вчений називав цей елемент «глінієм»), не витісняє барій з хлориду, але витісняє його з оксиду. При цьому металевий барій можна отримати у вигляді сплаву з алюмінієм

Velp thermitewelding 1

Аналогічним чином вчений отримав калій з його гідроксиду: «… я провів дослід у вигнутому рушничному стволі, в закритий кінець якого були вкладені шматки їдкого калію і гліній; при досить високій температурі з’явилися пари калію, частина яких згущувалася в холодної частини стволу» – писав Бекетов у своїй дисертації. У 1887 р. Бекетов за допомогою алюмінію виділив рубідій з гідроксиду. Тут проявився зв’язок із тепловими ефектами реакцій: чим більше виділяється тепла при утворенні сполуки, тим вона міцніша. Справді, при утворенні Al2O3 тепловий ефект дуже великий. Це помітили такі вчені, як Лаплас, Лавуазьє і Бертолле, які приблизно оцінювали теплові ефекти реакцій і припускали їх зв’язок з хімічною спорідненістю.

Підводячи підсумки своєї роботи вже у 1865 р. вчений вказував, що такий метод отримання калію виявиться «зручним для практики, оскільки ціна глінію невисока, а відновлення йде, мабуть, набагато легше і при нижчій температурі, ніж відновлення калію залізом».

 Таким чином, саме Бекетов заклав основи алюмінотермії та магнієтермії (так потім були названі процесів відновлення металів з їх оксидів за допомогою алюмінію і магнію) задовго до Гольдшмідта у Німеччині (1894). За способом Бекетова протягом багатьох років працювали фабрики в Руані (Франція) та Гмелінгені (Німеччина). До 1890 р., коли Еру у Франції та Холлом у Сполучених Штатах був розроблений електрохімічний спосіб одержання алюмінію електролізом розплаву Al2O3 у кріоліті (Na3AlF6), дією магнію отримано 58 тонн алюмінію, тобто більше 25 % цього металу, одержаного в усьому світі «хімічним» шляхом за період з 1854 по 1890 роки.

 Сьогодні магнієтермія та алюмотермія є окремими випадками важливої галузі металургії – металотермії. Її використовують, наприклад, для відновлення вольфраму, марганцю, молібдену, титану, хрому. Металотермію використовують для виробництва деяких кольорових і рідкісних металів. Це цирконій, гафній, берилій, лантан та рідкісноземельні метали. Металотермічному відновлення піддають оксиди, фториди, хлориди металів і зрідка складні суміші оксидів і галогенідів або навіть безпосередньо руди. Серед вищезазначених металів окремо слід відзначити процес магнієтермічного відновлення титану – металу космічної ери.

 Ti

Пористий зливок титану – губка, одержана методом відновлення магнієм

 

 Також металотермія знайшла застосування у електричному транспорті для зєднання рейок методом зварювання з використанням термічних сумішей

 

Пилипенко Олексій Іванович


1sm  

 

2sm

 

Саме хіміки дійсно розуміють світ

Лайнус Полінг,

дворазовий лауреат Нобелівської премії

Embl

Сертифікат про акредитацію ОП бакалаври

Сертифікат про акредитацію ОП PhD

Сертифікат про акредитацію ОП магістри

На сайті 38 гостей та 0 користувачів