Після знайомства з ученицею Еліною Камаловою та Світланою Євгеніївною Лашиною, вчителем хімії Харківської гімназії № 144 Харківської міської ради Харківської області, на кафедрі хімії та інтегрованих технологій в лабораторії PVCLab почалася спільна кропітка наукова робота над експериментом щодо дослідження впливу детонаційних наноалмазів на властивості лакофарбових матеріалів.
Тема МАНівської роботи була обрана Еліною серед інших чотирьох, запропонованих у секції. Унікальність запропонованого покриття полягає у його наповненні наноалмазами. Нагадаємо, що алмаз – це мінерал з найбільшою твердістю серед інших природних речовин. Тому таке покриття повинне мати надвисоку зносостійкість серед лакофарбових матеріалів. Методика визначення зносостійкості дуже проста і водночас забезпечує достовірні результати. Вона заключається в тому, що встановлюється маса чистого кількість кварцового піску, необхідна для стирання покриття. Пісок висипають на покриття з висоти 50 см. Результати спільної роботи показали, що навіть 100 кг піску недостатньо для стирання одержаного покриття. Стало зрозуміло, що додавання до плівкоутворюючої речовини детонаційних наноалмазів в зовсім невеликій кількості (від 0,2 до 1 %) обумовлює різке зростання зносостійкості покриттів. Всі інші фізико-механічні властивості покриттів за європейськими стандартами були відмінними; це стійкість до удару, еластичність, адгезія. Вивчення оптичних властивостей покриттів та показало, що детонаційні наноалмази поглинають ультрафіолетове випромінювання. Це дозволило рекомендувати такі матеріали для виготовлення фільтрів ультрафіолетового випромінювання.
Експериментальна робота була закінчена. Еліна опанувала методи роботи на приладах з вивчення фізико-механічних та оптичних властивостей покриттів з застосуванням маятникового твердоміра фірми TQC з маятником Кеніга, портативного спектрофотометра у видимій області спектра NS-810. Оформлення постера за результатами роботи Еліна проводила сама. А потім почалась черга конкурсів: обласний, Всеукраїнський – і всюди Еліна була переможницею! З публікації у Харківських Відомостях за 25 травня 2022 р. ми дізналися, що Еліна, починаючи з 4 класу почала брати участь у різних олімпіадах, турнірах та конкурсах і її девізом є вислів: «Коли сильно прагнеш чогось, увесь Всесвіт готовий допомогти тобі досягти мети». Ну, а потім нас зацікавило знайомство з учителями та учнями 144 гімназії, які дійсно здатні досягати своєї мети і знають секрети успіху! Ця зустріч відбулась нещодавно – 10 листопада, і проходила на платформі Zoom.
До конференції приєдналося 39 учнів, Світлана Євгеніївна Лашина, класний керівник 11-Б класу, в якому навчається Еліна і яка з 5 класу з любов'ю навчала Еліну та всіх учнів класу хімії, Наталія Олексіївна Олійник, класний керівник 11-В класу та Ганна Валентинівна Вінник, класний керівник 11-А класу. Метою зустрічі була розповідь про унікальність проекту створення спеціальності 161 «Хімічні технології та інженерія» на кафедрі хімії та інтегрованих технологій в Харківському національному університеті імені О. М. Бекетова. Учні познайомились з ідеєю, яка у 2019 р. стала відправною точкою у існуванні Регіонального центру технології та дизайну кераміки та скла, лабораторії PVCLab, а у 2020 р. – Лабораторно-освітнього центру «Фізико-хімічних методів дослідження та аналітичної хімії». Учні заповнили та надіслали викладачам кафедри гугл-форми з переліком заходів подальшої співпраці, які вони вважають за доречні при ознайомленні з можливостями освітньої програми 161 «Хімічні технології та інженерія», науковими здобутками кафедри, перспективами розвитку спеціальності, міжнародним співробітництвом.