Говорять, що барана зимою теплий кожух гріє. А чи задумувались Ви над тим чому так відбувається? Мабуть, насупивши брови, скажете – ну це ж очевидно, адже і баран, а також інші звірі – і великі, і малі, - мають прекрасні шерстяні шубки, які добре бережуть їх від пекучих морозів. Якщо ми приймемо таку відповідь, то, як у справжніх дослідників, у нас повинне виникнути інше питання – а чому, власне кажучи, гріє шерсть? І для того, щоб розібратися з таким моментом, необхідно поговорити про цей матеріал. Зазначимо, що шерсть – це волосяний покров тварин; вовною називається шерсть, яка використовується у текстильній промисловості. Волосяний покров деяких звірів, наприклад, зайців або котів, називається не шерстю, а хутром.
З хімічної точки зору шерсть – це природній матеріал, який складається з білків; головною складовою шерсті є кератини – білки, які містять значну кількість сульфуру.
До речі, специфічний запах паленої шерсті обумовлений саме утворенням газоподібних сполук цього елемента. Кератини – сімейство механічно міцних фібрилярних білків. Саме з них складаються такі похідні епідермісу шкіри як волосся, нігті, роги, пір’я, дзьоби. За вторинною структурою білка сімейство кератинів поділяється на дві групи:
α-кератини (їх молекули утворюють щільні витки навколо довгої осі основної молекули (α-спіраль); ці кератини є основою волосся (включаючи шерсть), рогів, пазурів і копит ссавців;
β-кератини більш тверді та мають форму зигзагоподібних поліпептидних ланцюгів (так званих β-листів); вони виявлені в пазурах і лусці рептилій, їхніх панцирах (у черепах), пір’ї, дзьобах, голках дикобразів.
А тепер повернемось до шерсті. Так чому ж речі з неї так гріють? Відповідь буде парадоксальною – насправді шерсть не гріє. Вона лише зберігає наше власне тепло. Завдяки закручений структурі вовняна тканина містить велику кількість повітря, яке є поганим провідником тепла. Тобто баранячий кожушок є по суті теплоізоляційною шубою. І на відміну від звірів-колег під час еволюції своє природне вбрання ми втратили й лишилися голими-голісінькими. Тому й стриже людина з давен-давен баранів та овечок для того, щоб вдягти їх кожушки та вберегтися від дошкульних холодів.
Олексій ПИЛИПЕНКО