1

 

Розумні полімери на атомних станціях. Вчені з Німеччини та Індії повідомили про створення полімеру, який знижує кількість радіоактивних відходів, які утворюються під час звичайних операцій у ядерних реакторах. 

На поверхні деяких конструкційних матеріалах, наприклад, вуглецевої сталі, при взаємодії з холодоагентами у водній системі охолодження реактору утворюються оксидні шари в які можуть впроваджуватись радіоактивні іони, тому з часом радіоактивність сталі зростає. Очищення робочих поверхонь реакторів дуже вартісна операція. До того ж, основним радіоактивним забрудником є кобальт і проблема заключається в тому, що він має довгий період напіврозпаду, тобто радіоактивність довго не зникає. Вчені розробили полімерний адсорбуючий матеріал, який на відміну від звичайних іонообмінних смол, що застосовуються в реакторах, призначений виключно для зв’язування кобальту і має унікальну здатність ігнорувати іони заліза. Висока селективність полімеру дозволяє застосовувати його в процесах дезактивації більшості матеріалів реакторів.

 

2

 

Розумні полімери в енергетиці. Найближчим часом полімерна електроніка може стати цілком конкурентоспроможною, тим паче, що спектр її застосування досить широкий – від оборонної техніки до побутової апаратури. Так, на розроблені напівпровідникові полімери та полімери, здатні поглинати сонячне світло з перетворенням його на електричний струм. За прогнозами дослідників через п’ять років обсяг ринку приладів, головною складовою яких будуть ці полімери, становитиме близько 500 мільйонів доларів. Для нашої країни застосування цих матеріалів теж може бути дуже корисним. Так, їх використання в альтернативних джерелах енергії, наприклад, при створенні сонячних батарей допоможе значно збільшити їх ефективність. Основними перевагами полімерних сонячних фотоелементів є невелика маса та гнучкість. Головною проблемою є зниження дорогої вартості виробництва і збільшення тривалості функціонування. При цьому всі полімери залишаються екологічно чистими джерелами електроенергії, що важливо на сьогоднішній день.

 

3

 

Розумні полімери у видобутку нафти. Вже сьогодні створені полімери, які допомагають видобувати нафту. При видобутку нафти доводиться стикатися з проблемами очищення нафти від води чи піску. «Розумні» полімери, закачані в нафтову свердловину, здатні блокувати водні шари, за рахунок більшої густини води і таким чином запобігати її потраплянню у нафту. Якщо ж у нафті, як це часто буває, вже є пісок або інші забруднювачі, спеціальні полімери вбирають їх у себе, витісняючи з них молекули нафти, і таким чином полегшуючи її очищення. Полімер залежно від середовища вибирає, що робити: блокувати чи не блокувати ту чи іншу домішку. Це пов’язане з тим, що полімери можна запрограмувати практично під будь-який вид операцій.

 Олексій ПИЛИПЕНКО

 


1sm  

 

2sm

 

Саме хіміки дійсно розуміють світ

Лайнус Полінг,

дворазовий лауреат Нобелівської премії

Embl

Сертифікат про акредитацію ОП бакалаври

Сертифікат про акредитацію ОП PhD

Сертифікат про акредитацію ОП магістри

На сайті 201 гість та 0 користувачів