Положення про НО
Під терміном «неформальна освіта» розуміють процес здобуття освіти, який не має обмежень щодо місця, терміну і форми навчання та не передбачає отримання документів про освіту державного зразка. Більш просто, неформальна освіта – це коли ви навчаєтесь самотужки. Сюди можна віднести самоосвіту, заняття із репетиторами й тренерами, короткотривалі курси, лекції,тренінги й навіть підвищення кваліфікації. Головна перевага – ефективність, обумовлена високою мотивацією особи, яка прагне покращити свої знання у певній області. Наприклад, якщо вам потрібно вдосконалити свої професійні навички з англійської мови, ви можете обрати курс «професійного» рівня, де вивчатимете граматику й лексику, або навпаки – розмовний практикум із носіями мови. Здобувати неформальну освіту може будь-хто, незалежно від віку, статі чи професії.
Згідно офіційного «Положення про порядок визнання результатів навчання, здобутих шляхом неформальної та/або інформальної освіти у Харківському національному університеті міського господарства імені О.М. Бекетова» неформальна освіта – це освіта, яка здобувається, як правило, за освітніми програмами та не передбачає присудження визнаних державою освітніх кваліфікацій за рівнями освіти, але може завершуватися присвоєнням професійних та/або присудженням часткових освітніх кваліфікацій.
Неформальна освіта може здійснюватися у таких формах: дистанційні курси, тренінги, майстер-класи, семінари, вебінари, бізнес-школи, професійні стажування, літні школи, громадська освіта тощо, що підтверджується відповідним документом (диплом, сертифікат, свідоцтво тощо).
Зацікавленість здобувачів освіти у здобуванні неформальної освіти є один з показників якості підготовки студентів. Дійсно, прагнення студентів поглиблювати свої знання свідчить про те, що педагогічні працівники кафедри зуміли пробудити інтерес до тієї спеціальності, у рамках якої відбувається навчання.
Незважаючи на присутність у назві слова «неформальна» така освіта, відповідно до Положення, має право на «узаконення». Право на визнання результатів навчання отриманих у неформальній освіті поширюється на здобувачів усіх рівнів вищої освіти. Визнання результатів навчання у неформальній освіті дозволяється у будь-який період до настання терміну, за яким графіком навчального процесу встановлено форми контролю для навчальної дисципліни за якої відбувалася самостійна підготовка.
На сьогодні найбільш простим способом одержання неформальної освіти є проходження різноманітних онлайн-курсів. Серед них відзначимо наступні:
– Prometheus. Українська безоплатна платформа онлайн-освіти, яка створена у 2014 році. Серед її партнерів найкращі заклади вищої освіти країни. Prometheus надає безкоштовну можливість університетам, провідним викладачам і компаніям-лідерам публікувати та розповсюджувати курси. Кожен курс складається з відеолекцій, інтерактивних завдань, а також форуму, на якому студенти мають змогу поставити запитання викладачу та спілкуватися. Успішне завершення курсу завершується отриманням електронного сертифікату, який підтверджує здобуті знання. Курси на Prometheus доступні в мережі у будь-який час, платформа також пропонує мобільний додаток дляAndroid та iOS. На цій онлайн-платформі розміщено більше 2 тис. курсів із понад 180 спеціалізацій на 4 освітніх рівнях, зареєстровано близько 25 млн. слухачів – тут можна навчатися та отримувати кредити 149провідних університетів світу, які є партнерами Coursera. У разі успішного закінчення курсу користувач отримує сертифікат. Протягом навчання студент повинен переглядати лекції, які надсилаються йому щотижня, читати рекомендовані статті та виконувати домашні завдання. Деякі курси мають українські субтитри.
– EdX. Заснований Гарвардським університетом і Масачусетським технологічним університетом у 2012 році, є центром онлайн-навчання та надає послуги на відкритій безкоштовній платформі OpenEdX, пропонуючи слухачам високоякісні курси за 24 напрямами, серед яких комп’ютерні технології, статистика, література та інші. Онлайн-курси повторюють реальні лекції, які викладаються в Гарварді, університеті Корнуелла та інших відомих навчальних закладах. Курси безоплатні, проте отримання сертифікату потребує оплати.
– Coursera. Проєкт у сфері масової онлайн-освіти, започаткований професорами інформатики Стенфордського університету Ендрю Ином та Дафною Коллер. У його рамках існує проєкт із публікації освітніх матеріалів в інтернеті у вигляді набору онлайн-курсів. Проект співпрацює з університетами, які публікують та ведуть у системі курси з різних галузей знань. Слухачі проходять курси, спілкуються з однокурсниками, складають тести та іспити безпосередньо на сайті Coursera, також поширюється офіційний мобільний додаток для iPhone та Android. На лютий 2017 року у Coursera зареєстровано 87 мільйонів користувачів та понад 4300 курсів та 430 спеціалізацій від 149 освітніх закладів.
Для студентів, які навчаються за спеціальністю 161 «Хімічні технології та інженерія» Coursera дає можливість отримати навчання за великою кількістю хімічних курсів та одержати міжнародно визнаний сертифікат.
Олексій ПИЛИПЕНКО
Реалізація НО
Колектив кафедри хімії та інтегрованих технологій пишається і щиро вітає здобувачку 3 курсу спеціальності Хімічні технології та інженерія Дар'ю БУЛАВІНУ з успішним самостійним опануванням курсу "Introduction to Molecular Spectroscopy", підготовленого The University of Manchester, і запропонованого всесвітньою освітньою платформою Coursera і одержанням сертифікату!
Бажаємо Дар'ї Андріївні успіхів в реалізації майбутніх планів!
Колектив кафедри хімії та інтегрованих технологій пишається і щиро вітає здобувачку освітньо-наукового рівня доктора філософії спеціальності Хімічні технології та інженерія Тетяну ФАЛЬКО з успішним самостійним опануванням курсу "Introduction to Molecular Spectroscopy", підготовленого The University of Manchester, і запропонованого всесвітньою освітньою платформою Coursera і одержанням сертифікату!
Бажаємо Тетяні Валентинівні успіхів в реалізації майбутніх планів!